NADANIE PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W WYKROCIE
IMIENIA BRATA ZENONA ŻEBROWSKIEGO
Głównym pomysłodawcą nadania Szkole Podstawowej w Wykrocie imienia brata Zenona Żebrowskiego był poprzedni dyrektor Pan Zdzisław Kantarowski. Zainteresował się postacią brata Zenona po przeczytaniu książki o. Ludomira Bernatka "Opowieść o bracie Zenonie Żebrowskim" i opowieści Pani Marii Kulas pochodzącej z Surowego, znającej rodzinę Żebrowskich. Zaimponowała mu bezinteresowność
i bezgraniczne oddanie brata Zenona dla innych ludzi. Rada Pedagogiczna zaakceptowała propozycję Pana Z. Kantarowskiego. Nauczyciele
i uczniowie zapoznali się bliżej z sylwetką przyszłego patrona w 1998 roku, kiedy to obchodzono 100. rocznicę jego urodzin. Odbyła się wtedy uroczysta akademia na jego cześć, w czasie której uczniowie zaprezentowali przedstawienie o bracie Zenonie. Zorganizowano też konkurs plastyczny z udziałem uczniów wszystkich klas. Delegacja złożona z uczniów i nauczycieli wzięła udział w uroczystym odsłonięciu pomnika brata Zenona Żebrowskiego w Czarni. Pani Elżbieta Drężek, nauczycielka nauczania zintegrowanego, napisała pracę magisterską pt. "Władysław Żebrowski - życie i dzieło", Pani Krystyna Zyśk, nauczycielka historii, opracowała krótką biografię brata Zenona. Pani Jadwiga Soliwoda z Myszyńca ofiarowała dla szkoły płaskorzeźbę przedstawiającą brata Zenona wśród dzieci.
Pomysł nadania szkole imienia brata Zenona zyskał akceptację w Kuratorium Oświaty jak i u lokalnych władz. Ostateczna decyzja o nadaniu Szkole Podstawowej w Wykrocie imienia brata Zenona Żebrowskiego została podjęta 25 marca 1999r. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Grunt pod nią był przygotowany już od dawna. W związku z powyższą sytuacją dyrektor szkoły, Pani Mirosława Grzegorczyk, uczniowie, rodzice i Rada Pedagogiczna skierowali dn. 21.03.2002r. wniosek do Rady Gminy Myszyniec o nadanie Szkole Podstawowej w Wykrocie imienia brata Zenona Żebrowskiego. We wniosku napisano min: "Szkoła, jako miejsce wyjątkowego spotkania rodziców, uczniów
i nauczycieli, przedstawicieli lokalnej wspólnoty, winna opierać swoją działalność na silnych fundamentach tradycji, wartości patriotycznych, uniwersalnym imperatywie honoru i poświęcenia dla dobra innych ludzi (...). Jest kilka powodów, dla których chcemy, aby Szkole Podstawowej w Wykrocie patronował brat Zeno. Urodził się, tak jak my, na Kurpiach. Zachwyca nas jego dobroć, uczynność, zaradność, sumienność, hart ducha. Są to cechy, które w dzisiejszych czasach trudno pielęgnować. Jesteśmy przekonani, że wzór patrona pomoże nam w tym".
Rada Gminy Myszyniec pozytywnie ustosunkowała się do wniosku i w dniu 25 kwietnia 2002r. podjęła uchwałę o nadaniu Publicznej Szkole Podstawowej w Wykrocie imienia brata Zenona Żebrowskiego.
Księża pochodzący z Wykrotu: Stanisław Sobotka, Zdzisław Grzegorczyk i Janusz Aptacy oraz ks. Czesław Drężek z Drężka ufundowali szkole sztandar z wyhaftowaną postacią brata Zenona i dwójką kurpiowskich dzieci. Drzewce i gablotę na sztandar ufundowali państwo Bożena i Kazimierz Godzinowie z Myszyńca.
24 października 2002r. w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Wykrocie imienia brata Zenona Żebrowskiego – misjonarza Japonii, pochodzącego z Surowego, z terenu Kurpiowszczyzny. W uroczystości wzięli udział min: ks. biskup ordynariusz diecezji łomżyńskiej, Stanisław Stefanek, proboszcz parafii Myszyniec, ks. prałat Zdzisław Mikołajczyk, ks. Czesław Drężek
i inni zaproszeni księża, a także księża fundatorzy: ks. kanonik Stanisław Sobotka, ks. Zdzisław Grzegorczyk, ks. Janusz Aptacy. Wśród gości przybyli też: burmistrz Miasta i Gminy Myszyniec, Pan Andrzej Niedźwiecki, zastępca burmistrza Pani Zofia Jędrzejczyk, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Myszyniec, Pan Stanisław Ceberek, radni, dyrektorzy i kierownicy administracji samorządowej, dyrektorzy szkół, przedstawiciele nadleśnictwa Myszyniec, Dyrektor Banku Spółdzielczego, Pani Cyryla Kosińska, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce, Pan Mirosław Augustyniak, Pani Jadwiga Soliwoda - autorka i ofiarodawczyni płaskorzeźby brata Zenona, fundatorzy, Pani Iwona Merklejn z Wydziału Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciele mediów: "Głosu Katolickiego" i Radia "Nadzieja", rodzice, Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Wykrocie, pracownicy obsługi i mieszkańcy Wykrotu. Z powodu nieprawidłowego przetłumaczenia daty i wynikłego stąd nieporozumienia przedstawiciel ambasady Japonii Pan Nobuyuki Ishihara przybył do Wykrotu następnego dnia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Stefanka. W czasie Mszy św. biskup poświęcił sztandar szkoły oraz odsłonił tablicę pamiątkową Brata Zenona. Autorką scenariusza uroczystości oraz oprawy Mszy św. była Pani Elżbieta Bożena Gwiazda. Po Mszy św. uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny o bracie Zenonie przygotowany przez Panią Elżbietę Kantarowską wg scenariusza jej autorstwa.
Misjonarz Japonii, Kurp z pochodzenia, patron Szkoły Podstawowej w Wykrocie może być dobrym wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Społeczność szkoły i Wykrotu czuje się dumna z takiego patrona.
POŚWIĘCENIE SZTANDARU